ניתוח החלפת מפרק הוא צעד חשוב לשיפור איכות חייכם.
על מנת להבטיח נוחות מרבית בתהליך השיקום ולשמור על בטיחותכם האישית, מומלץ לארגן את הבית מבעוד מועד.
לפניכם מגוון המלצות לארגון חדר הרחצה, הנוחיות, השינה, הרכב והמטבח. מאחר וכל בית/סביבה אישית מעוצבים אחרת, מומלץ לעקוב אחר העקרונות. התאמה אישית תתבצע בהתאם לסוג הניתוח (החלפת מפרק ירך או ברך), מבנה גוף, תפקוד, מיקום החדרים והריהוט, סוג הרכב וכדומה.
בכל מקרה יש להיוועץ בפיזיותרפיסט/רופא/מרפאה בעיסוק/איש מקצוע אחר טרם התאמת הבית, העזרים והאביזרים.
חדר הרחצה:
ככלל, עדיפה רחצה במקלחת (פינת רחצה) ולא באמבטיה, וזאת מטעמי בטיחות ונוחות.
מומלץ להתרחץ בישיבה על כסא יציב עם פתחי ניקוז נוזלים וידיות, להצטייד באביזרים מונעי החלקה כמו שטיחון מונע החלקה בתוך המקלחת ושטיחון עבה סופג מחוץ למקלחון. כמו כן יש לדאוג לעזרי רחצה ארוכים כמו ספוג עם ידית ולדאוג לאדם נוסף שישגיח ויסייע בעת הרחצה. יש להתקין מאחזים על הקיר להקלה על הכניסה והיציאה ולשמירה על בטיחות מרבית (אין לאחוז בסבונייה או מגרעת קרמיקה).
בנוסף מומלץ לארגן סבון רחצה ושמפו בבקבוק לחיץ או אפילו להתקין דיספנסר על הקיר אם צפוי שיקום ממושך. (היות ויד אחת תהיה תפוסה בהישענות על הקיר לרוב.)
קרש אמבטיה– במידה וקיימת רק אמבטיה, ניתן להתקין בתוכה קרש אמבט מיוחד, להקלה על הישיבה ולשמירה על הבטיחות במהלך הכניסה והיציאה. יש להתקין מאחז בקיר וכן להניח שטיחון גומי מונע החלקה בקרקעית האמבטיה ושטיחון עבה מחוצה לה.
עזרי לבוש ורחצה:
 “יד עזר”- להרמת חפצים ללא צורך בכיפוף או לעזרה בלבוש פלג גוף תחתון, כף נעליים ארוכה וספוג רחצה עם ידית ארוכה.
חדר השירותים:  
בחלק מניתוחי החלפת מפרק ירך אסורה ישיבה נמוכה, לכן יש להתאים הגבהה לאסלה. (קימה מאסלה מוגבהת קלה יותר ומומלצת גם לאחר ניתוחים נוספים או לכלל האוכלוסייה המבוגרת). עם זאת, חשוב לזכור כי ישיבה על אסלה מוגבהת לעיתים מקשה על היציאות ולכן ברגע שניתן לבצע את המעבר בקלות, ניתן להסיר את ההגבהה או להתאים בהמשך שרפרף לרגליים: Squatty potty (אך זה דורש זווית כיפוף טובה בברך ולכן יש לשקול רק עם ההתקדמות בשיקום)
רצוי להתקין מאחזים להקלה על הישיבה והקימה על אחד הקירות לצידי האסלה באלכסון. לגבי אורך מאחזים מומלץ, גובה ואופן ההתקנה- יש להיוועץ באיש מקצוע
ישיבה:
גובה כסא ישיבה מומלץ לאחר ניתוח, הינו כ 50 ס”מ מהרצפה (תלוי כמובן בגובה האדם). ניתן לשנות את הגובה ע”י הוספת כרית נוקשה, התאמת קוביות עץ בגדלים שונים או ע”י מתקן הגבהה ה”מולבש” על רגלי הכסא. יש מתקני הגבהה שמיועדים לילדים ויכולים לשאת עד משקל של 137 ק”ג. (חשוב לבדוק הוראות והמלצות יצרן)
אין לשבת בכסא נדנדה או בספה נמוכה, רכה ו”שוקעת” אלא בכסא יציב עם ידיות ומשענת גב שלמה.
במעבר מעמידה לישיבה -מומלץ תחילה להביא את הרגל המנותחת קדימה מעט, לאחוז ביד אחת בקידמת ההליכון וביד השנייה לחפש את מסעד הכסא ורק אז לשבת.
במעבר מישיבה לעמידה- יש לנוע לקצה הכסא עם האגן לסירוגין- ימין שמאל. לשלוח את הרגל הכאובה מעט קדימה, להניח יד אחת על ההליכון במרכזו ואחת על מסעד הכסא, להישען על הרגל “הבריאה”, להניע את הגוף מעט קדימה ולקום.
חדר השינה:
הגובה המומלץ למיטה הינו בין 50-55 ס”מ מהרצפה (תלוי כמובן בגובה האדם). ניתן להגביה את המיטה ע”י מזרן נוסף קשיח או קוביות עץ. כמו כן ניתן להתקין מעקה בטיחות לצידי המיטה. במידה וקיים קושי משמעותי בקימה ניתן להתקין משולש אחיזה. (בהתייעצות בגורם מקצועי בלבד)
כניסה לרכב ויציאה ממנו:
יש לשקול חזרה הביתה באמבולנס ייעודי לכך. המעבר לרכב גבוה והסיוע מהצוות מאוד מקל על היום העמוס בשחרור מהשיקום/אשפוז. ברכב פרטי, מומלץ להשיג רכב יחסית גבוה ומומלץ להצטייד בכרית הגבהה נוקשה למושב.
יש להיכנס לרכב בסיוע הליכון בליווי אדם נוסף כשהרכב רחוק מעט מהמדרכה והכסא משוך אחורנית עד הסוף, זאת על מנת לאפשר גובה נוסף ומקום לרגל. אם קיים קושי להיכנס למושב ליד הנהג ניתן להיכנס למושב האחורי בישיבה שלמה עם רגל ישרה. ניתן להיעזר בידיות/לולאות שיש מעל הדלתות.
המטבח:
  • רצוי לדאוג לסיוע בבישול ואף להכנת מנות מוכנות מראש אותן ניתן לחמם
  • רצוי למקם כלים ומוצרים בגובה נח ובהישג יד
  • יש לדאוג לרצפה יבשה ונקייה משאריות מזון ומים
  • מומלץ לעבוד במטבח בישיבה
  • גם במטבח רצוי להתנהל עם אביזרי העזר (הליכון או מקל)
  • אין לנסות לטפס לגובה על שרפרף/סולם/כסא בשום אופן!!
אביזרי עזר לניידות:
יש להתאים הליכון- עם גלגלים או בלי, מתקפל או לא, מקלות הליכה וכסאות גלגלים בהתייעצות עם גורם מקצועי מוסמך בלבד! במידה והומלץ ללכת בעזרת הליכון או מקל- יש להתאים את גובה ידית/ידיות האחיזה לפי גובה שורש כף יד כשהאדם עומד. המעבר מאביזר עזר אחד למשנהו יתבצע בהוראת רופא/פיזיותרפיסט בלבד!
בברכת רפואה שלמה ושיקום בריא ומוצלח, לילך
את מרבית הציוד ניתן להשיג ב:
אגודת “יד-שרה”– השאלת ציוד רפואי והדרכה בהתאמת אביזרים שונים, סניפים בכל רחבי הארץ. סניף ראשי- ירושלים- 02-6444633, תל אביב- 03-5231449  www.yadsarah.org.il
אגודת “עזר מציון”– השאלת ציוד רפואי, סיוע בניידות ועוד. סניפים בכל רחבי הארץ. טלפון סניף בני-ברק: 03-5742742   www.ezer-mizion.org.il
אגודת “עזרה למרפא”– סניף ראשי- בני-ברק, טלפון: 03-5777000
 www.ezra-lemarpe.bashan.co.il
מילבת– תערוכה מתמדת בנושא אביזרי עזר בכל תחומי החיים, עצות מקצועיות והפניה לגורמים מקצועיים. מתנדבים המסייעים בתחומים רבים ביניהם בניית אביזרי עזר. חוויה לבקר. כתובת: ביה”ח שיב”א תל-השומר, ליד מחלקת השיקום- ביתן 21.
טלפון:  03-5303739  www.milbat.org.il/scripts/default.asp
המידע בכתבה שלעיל מהווה המלצות מניעה בלבד ואינו מהווה חוות דעת רפואית או תחליף לייעוץ רפואי מקצועי. בכל מקרה יש להיוועץ בגורם רפואי מוסמך לצורך אבחון והתאמת טיפול.

Facebook